← Ana Sayfa

LYK17 4. Gün & Ruby Gem’i Yazmak

Şu blog yazımın ardından Gem’leri incelemek, yapılarını öğrenmek ve yazmak üzerine biraz daha vakit ayırmak istedim ve LYK17’de Serdar Hoca‘dan Ruby’de Hash’leri dinlerken bir yandan da Gem yazmak için kolları sıvadım.

Tabiki bir Gem yazmadan önce incelediklerimden birine katkıda bulunmaya çalıştım. Sağ olsun Tolga Hoca GitHub’da açtığım pull request‘i kabul etti ve kısa bir süre içersinde rubygems‘teki paketi güncelleyeceğini belirtti.

Açıkçası Gem yazmak için aman aman orjinal bir fikir üretemedim ve sonuç olarak verdiğiniz stringin tahmini okunma süresini ‘1 hour 3 minutes‘, ‘6 minutes 18 seconds‘ vs. şekilde çeviren bir Gem yazdım. Benzerlerinin aksine süreyi saniye bazında ölçüyor ve human-readable formatta çıktı veriyor.

Yazdığım Ruby Gem’ine ulaşmak için: https://rubygems.org/gems/read_time

Bir Gem oluşturmak için her şeyden önce bundler aracına sahip olmanız gerekiyor.

Ve ardından Gem oluşturmak için:

Böylelikle Gem’inizin yapısı oluşmuş oluyor.

Dot files olduğu için gözükmese de bundle gem komutu projeyi bizim için git projesi olarak oluşturuyor.

Oluşturacağınız Gem için en önemli dosyalardan biri .gemspec. Bu dosya; isim, açıklama, yazar, lisans ve Gem’in bağımlılıkları gibi Gem’e ait üst veriyi tutar.

Projenizin sürüm bilgisi lib/blog-post/version.rb dosyasında bulunur.

Projeleriniz için semantik versiyonlama şiddetle önerilir!

Ve son olarak, projemizin temel Ruby dosyası lib/blog-post.rb‘dir.

Maalesef daha ayrıntılı bir şekilde Gem yazmayı anlatamayacağım ancak yukarda bir yerlerde linkini verdiğim read_time projemi GitHub üzerinden indirebilir ve inceleyebilirsiniz. Sormak istediğiniz şeyler için lütfen e-posta atmaktan çekinmeyin.

Ruby Çok Güzel, Gelsene

DFmR1kfWAAA6HfI

kaanklky

a colorful character who likes black...