← Ana Sayfa

Üniversite Tercihleri

Söylenenlere göre hayatımızın en önemli(!) tercihlerinden biridir üniversite tercihleri, neyse ki ben meslek seçimimi bundan 6 yıl önce, üniversite tercihlerimi de 3-4 yıl önce yapmıştım. Kesinlikle yazılımcı olacaktım 🙂 ve üniversiteyi de en sevdiğim şehirlerden biri olan Çanakkale’de okumalıydım.

Ösym-Logo-Png

Beni tanıyanların bildiği gibi üniversite sınavına girmedim, eğitim sistemini, okulu, okumayı seven bir insan değilim. Avcılar Anadolu Teknik Lisesi’nde okudum, üniversitede önlisans programlarına sınavsız geçiş hakkım olduğu için de YGS ve doğal olarak LYS’na girmedim.

Sınavsız geçişte benim adıma komik olan bir durum var, Marmara Üniversitesi’ni kazanma şansım Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’ni kazanma ihtimalimden daha yüksek.  Çünkü sınavsız geçişlerde üniversiteler onları tercih eden öğrenciler arasından aynı şehirde bulunanlara öncelik veriyor.

osym-tercihlerim

Ben tercihlerimi yukarıda gördüğünüz gibi yaptım, her ne kadar Çanakkale’de okumak istesem de, bu tamamen bizim elimizde değil. Ama araştırmamı yaptım, ÇOMÜ, şimdiye kadar hep dışardan öğrenci almış. Yani Çanakkale içerisinde sınavsız geçişle önlisans programını tercih eden fazla olmadığı için başka şehirlerden de öğrenci almış.

Amacım zaten belli, o yüzden ilk tercihim ÇOMÜ, olur da ÇOMÜ tutmazsa diye bari Marmara Üniversitesi’nde okuyayım, o da mı olmadı(?) o zaman Plato’da tercih edebileceğim ikinci bölüm olan İnternet ve Ağ Teknolojileri okuyayım dedim. Sanırım bu bölüm sadece Plato’da var.

Umarım ilk tercihimi kazanırım, İstanbul yaşanacak bir şehir değil artık.

 

kaanklky

a colorful character who likes black...