← Ana Sayfa

Python’dan Al Haberi

Üniversite tercihlerimi yapana kadar, ne tercih yaparken ne de tercih sonuçlarının açıklanmasını beklerken bu kadar sabırsızlanacağımı tahmin etmemiştim. Hergün ÖSYM’nin sonuç sayfasına bakmak beni sinir etmeye başlamıştı, bir de 21 Temmuz 2014′ün akşamı, sonuçların gece saat 02:00′da açıklanacağı yalanı ortalıkta dönmeye başlayınca, kendimce bir çözüm bulmak istedim.

Python’a sıfırdan başlamışken elbette bu haberciyi Python ile yazmalıydım. Bu haber gece 23:00-23:30 sıralarında yayıldı, ÖSYM’de bunu tam 00:00′da yalanlayınca dedim dur bi’ yazayım ben şu kodu. Bitmesi ve crontab testleri toplam 1.5 saat kadar sürdü sanırım. E-posta almak isteyen 1-2 arkadaşımı daha koda ekledim.

Bu kod betiğinin sürekli kontrol yapması gerekiyordu, benim de macbook air’imi sürekli açık tutmak gibi bir amacım yoktu, bu yüzden script DigitalOcean‘dan aldığım CentOS sunucunun crontab’inde bulunuyor.

Scripti az önce Github sayfama da yükledim, meraklısına, eğriltip yamultup kullanırım diyenlere: https://github.com/kaanklky/osym-habercisi

Güncelleme:

Olurda ÖSYM, ÖSYS sonuçlarından önce başka bir sonuç açıklarsa, yanlış bir e-posta gönderimiyle arkadaşlarımı heyecanlandırmamak için işi garantiye almak istedim. Github’da kodun 18. satırına bakarak if bloğunda yaptığım değişikliği görebilirsiniz.

kaanklky

a colorful character who likes black...