← Ana Sayfa

Windows 10 Önizleme Sürümü Sizi İzliyor!

Microsoft bu hafta, Windows 10 Teknik Önizleme sürümünü kullanıcılardan geribildirim toplamak ve son sürümü şekillendirmek adına kullanıma açtı. Ancak ortada büyük bir yanlışlık var.
Bu önizleme sürümünü indirmeden önce kaç kişi hizmet şartlarını ve gizlilik ilkelerini okudu? Tahmin edeyim, hiç kimse! Ancak bu anlaşmalara dikkat etmeyerek indirdiğiniz Windows sürümünde hoşunuza gitmeyecek birçok şeye izin veriyorsunuz.

Klavyenizin İzlenmesi:

Eğer onayladığınız Microsoft sözleşmelerinden bir haberseniz, sözleşmeden alınan bu paragraflara dikkat edin. Teknik önizleme sürümünü kullanarak Microsoft’un, sizin bastığınız her tuşu kaydetmesine izin veriyorsunuz.

“Eğer bir dosya açarsanız, dosya, dosyayı açmak için kullandığınız program ve ne kadar süre kullandığınız hakkında performans arttırmak için bilgi toplayabiliriz, eğer yazı yazarsanız, yazdığınız karakterler hakkında bilgi toplayabilir ve bunları otomatik-tamamlama ve metin denetimi gibi özellikleri iyileştirmek için kullanabiliriz(…)”

Windows 10 gizlilik sözleşmesini onayladığınızda, açık bir şekilde, Microsoft’un sizin dosyalarınızı ve bastığınız tuşları izlemesine izin veriyorsunuz.

Diğer Veriler:

Fakat sadece bu da değil, Microsoft sizden daha fazla veri topluyor. Microsoft, uyumluluk için uygulamarınızı izliyor ve Speech-to-Text(Metin Seslendirme) özelliğini kullandığınızda ses bilgisi topluyor. Microsoft’a göre bu bilgiler ses işleme performansını arttırmak için kullanılacak.

“Windows 10 Teknik Önizleme Sürümü’nü kullandığınız zaman, Microsoft sizin hakkınızda, cihazlarınız, uygulamalarınız ve internetiniz hakkında veri topluyor. Sizin adınızı, e-posta adresinizi, tercihlerinizi ve ilgi alanlarınızı içeren; internette gezmenize, yaptığınız aramalara ve dosya geçmişinize dair; telefon çağrılarınızın ve sms’lerinizin; cihaz ayarlarınızı ve sensörlerinizin; ve uygulama kullanımınıza dair verileri topluyoruz.”

WinBeta‘daki habere göre veri toplama süreci sadece önizleme sürümünde olacak ve veri toplama süreci işletim sisteminden kaldırılacak.

Bu yazı thehackernews.com haberinin bir çevirisi ve özeti olarak yazılmıştır.

kaanklky

a colorful character who likes black...