← Ana Sayfa

Mac OS X Yosemite ve Android Studio’da Java Sorunu

Google’ın yeni Android geliştirme ortamı olan Android Studio henüz beta aşamasında olmasına rağmen gayet başarılı bir şekilde Android geliştiricilerinin işini kolaylaştırıyor. Mac platformunda Android geliştiriyorsanız ve Yosemite(10.10) güncellemesini yaptıysanız, küçük bir hata sizi bekliyor.

Aslında bu sorun sadece Android Studio için değil, Mac üzerinde çalışan ve Java’ya ihtiyaç duyan tüm yazılımlar için geçerli. Yosemite güncellemesinden sonra bahsi geçen yazılımlardan birini çalıştırmayı denediğinizde aşağıdaki gibi bir hata alıyorsunuz:
Android-Studio-Error

Android Studio için çözüm -diğer uygulamalara göre- basit. /Applications altında bulunan Android Studio.app uygulamasına sağ tıklayarak Paket İçeriğini Göster‘i tıklayın, Contents dizini altında Info.plist dosyasını göreceksiniz, bu dosyayı herhangi bir metin editörü ile açıp -benim tercihim her zaman Sublime Text ya da AtomJVM Version anahtarının değerini 1.6* yerine 1.6+ olarak değiştirirseniz Android Studio için Java sorununu çözmüş olursunuz.

Aynı hata ile Adobe Illustrator uygulamasıyla da karşılaştım, çözüm olarak Apple’ın şu güncellemesini gösteriyorlar ancak henüz denemedim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

kaanklky

a colorful character who likes black...